EDM Wiki
Advertisement

Tomorrowland 2018: The Story of Planaxis is the 14th edition of Tomorrowland, taking place July 19-22 and July 26-29.

Lineup[]

Thursday, July 19[]

The Gathering[]

Friday, July 20[]

Mainstage[]

Musical Freedom: Freedom Stage by Budweiser[]

Drumcode: Atmosphere[]

Anjunabeats: Garden of Madness[]

Organ Of Harmony[]

Paradise: Core[]

Monstercat: Rose Garden[]

Cafeína: Tulip[]

  • Bastin. 12:30-13:30
  • Alec & Phill Da Cunha 13:30-14:45
  • B2B Soundsystem & Delafino 14:45-16:00
  • Cemode & Philip 16:00-17:30
  • Mr Grammy & DJ Licious 17:30-18:30
  • Sam Divine 18:30-19:30
  • Mambo Brothers 19:30-21:00
  • Edu Imbernon 21:00-22:30
  • Roma 22:30-23:30
  • Disco Dasco 23:30-00:55

Forma.t x Ed Banger: Cage[]

  • CYRK (Live) 13:00-14:00
  • DC Salas 14:00-15:30
  • Surfing Leons 15:30-17:30
  • Myd 17:30-19:30
  • Boston Bun 19:30-21:30
  • Breakbot & Irfane 21:30-23:30
  • Busy P 23:30-01:00

Jacked: Youphoria[]

Age Of Love: Arch[]

  • Mr. Sam 12:30-14:00
  • Olivier Pieters 14:00-15:30
  • Youri Parker 15:30-17:00
  • Quincy 17:00-18:30
  • M.I.K.E. Push 18:30-19:30
  • Jam & Spoon 19:30-21:00
  • Yves Deruyter 21:00-22:00
  • Insider (Live) 22:00-23:30
  • Zolex 23:30-00:50

All Day I Dream: Leaf by JBL[]

  • Boatman 12:30-14:30
  • Gorje Hewek & Izhevski 14:30-17:30
  • YokoO 17:30-20:30
  • Lee Burridge 20:30-23:30

We Play House: House Of Mask by Cubanisto[]

  • Kiani & His Legion b2b Konna 13:00-16:00
  • Red D 16:00-18:00
  • San Soda 18:00-20:00
  • Fabrice Lig 20:00-22:00

Pussy Lounge: Amicorum Spectaculum presents Theatre Formidable[]

Winterclubbing: Rave Cave[]

  • PartyShakerz 13:00-14:00
  • Bram Delux 14:00-15:00
  • Foncky Time 15:00-16:00
  • Double-U ft Eugene 16:00-17:00
  • Structure 17:00-18:00
  • DJ Luk 18:00-19:30
  • 5napback b2b Freaquency 19:30-20:30
  • Dimitri Wouters 20:30-22:00
  • Deve & Matizz 22:00-23:00
  • Funk D 23:00-00:00
  • Winterclubbing All Stars 00:00-01:00

Radio Ultra Modern: Harbor House[]

  • SEp
  • Rakesh aka Blackjack9000 13:00-16:00
  • Lady S 16:00-18:00
  • DRIGAO & IAMGUNZ 18:00-20:00
  • Crack-T 20:00-22:00
  • B-Kay 22:00-01:00

Saturday, July 21[]

Mainstage[]

Axtone: Freedom Stage by Budweiser[]

STMPD RCRDS: Organ of Harmony[]

Diynamic: Garden of Madness[]

Q-dance: Atmosphere[]

Theatre Formidable: Amicorum Spectaculum presents Theatre Formidable[]

Nervo Nation: Youphoria[]

Glitterbox: Cage[]

Trance Classics: Tulip[]

Bonzai: Rose Garden[]

  • MC Reign & MC Pyro
  • DJ Fire 13:00-14:00
  • Airwave 14:00-15:30
  • Oliver Lieb 15:30-17:00
  • Franky Jones 17:00-18:00
  • Bountyhunter 18:00-19:00
  • Jan Vervloet 19:00-20:00
  • DJ Ghost 20:00-21:00
  • Franky Kloeck 21:00-22:30
  • Yves Deruyter 22:30-23:30
  • Bonzai All Stars 23:30-01:00

Psygathering: Arch[]

Abracadabra: Leaf by JBL[]

  • Dauw & Schemering 12:30-15:30
  • Bloem 15:30-17:30
  • Monolink 17:30-19:00
  • Blond:ish 19:00-21:00
  • Behrouz 21:00-23:30

Nico Morano & Friends: House Of Mask by Cubanisto[]

Kozzmozz: Core[]

Woody Weekend: Rave Cave[]

  • Bouncing Rhytms 13:00-14:00
  • Maximo 14:00-15:00
  • Jackless & The Fox 15:00-16:00
  • Samyn 16:00-17:00
  • Que 9 17-18:00
  • Thim 18:00-19:00
  • Greg Lamore vs Jay Lee Hudson 19:00-20:00
  • Basement Sounds 20:00-21:00
  • Wezlee 21:00-22:00
  • Seelen 22:00-23:00
  • Orb 23:00-00:00
  • Many Moore 00:00-01:00

Radio Ultra Modern: Harbour House[]

  • SEp
  • Kevin Kofii 13:00-15:00
  • Bubba 15:00-18:00
  • Mascotte DJ's 18:00-20:00
  • Team DAMP 20:00-22:00
  • Rakesh aka Blackjack9000 22:00-01:00

Sunday, July 22[]

Mainstage[]

Smash The House: Freedom Stage by Budweiser[]

Ants: Garden of Madness[]

Fuse & Dave Clarke Present: Atmosphere[]

Cocoon x CDA: Youphoria[]

The Masquerade by Claptone: Core[]

My House: Organ Of Harmony[]

Trance Energy: Amicorum Spectaculum presents Theatre Formidable[]

Robin Schulz & Friends: Rose Garden[]

Loudness: Cage[]

Thunderdome: Tulip[]

Rampage: Arch[]

High On House: House Of Mask by Cubanisto[]

  • Dimitri Delava 13:00-14:00
  • Tom Smeyers 14:00-15:00
  • Lunoize & LYA 15:00-16:00
  • Jacky 16:00-17:30
  • Niels Feijen 17:30-18:30
  • Djaxx 18:30-19:30
  • Bocain 19:30-20:30
  • Flashmob 20:30-22:00

Crystal: Rave Cave[]

  • Karl 12:00-13:30
  • White Noise 13:00-15:00
  • Monta 15:00-16:30
  • Arno Stolz 16:30-18:00
  • That's Who 18:00-19:30
  • Soulcity 19:30-21:00
  • Deuxfwa 21:00-22:30
  • Himperson 22:30-00:00

Lost & Found: Leaf by JBL[]

  • Akira 12:30-14:00
  • Budakid 14:00-15:30
  • Luca Bacchetti 15:30-17:00
  • Guy Mantzur 17:00-18:30
  • Guy J 18:30-20:00
  • Chicola 20:00-22:00
  • Khen 22:00-23:30

Radio Ultra Modern: Harbour House[]

  • SEp
  • Dosschy 13:00-15:00
  • Rakka 15:00-17:00
  • Veepee 17:00-18:00
  • Rakesh aka Blackjack9000 18:00-21:00
  • Discobaar A Moeder 21:00-23:00
  • The Knightriders 23:00-00:00

Thursday, July 26[]

The Gathering[]

  • DJ Ever-L 13:00-14:00
  • JackJazz 14:00-15:00
  • Axel Haube 15:00-16:00
  • Dominico 16:00-16:45
  • Hermanos 16:45-17:30
  • Prinz 17:30-18:15
  • Lowriderz 18:15-18:45
  • Mandy 18:45-19:15
  • Kid Noize 19:15-19:45
  • Henri PFR 19:45-20:30
  • Robert Falcon 20:30-21:00
  • Bonzai All Stars 21:00-21:45
  • Regi 21:45-22:45
  • Surprise 22:45-23:30
  • Surprise 23:30-00:15
  • Surprise 00:15-01:00

Friday, July 27[]

Mainstage[]

A State Of Trance: Freedom Stage by Budweiser[]

Pryda: Atmosphere[]

Organ of Harmony Live: Organ of Harmony[]

Netsky & Friends: Rose Garden[]

Spectrum: Core[]

Anjunadeep: Tulip[]

Sexy By Nature: Garden Of Madness[]

Pussy Lounge: Amicorum Spectaculum presents Theatre Formidable[]

Onraad: Cage[]

  • Dave Brody 13:00-14:00
  • Double U Jay 14:00-15:00
  • Arkline 15:00-16:00
  • TWR72 16:00-17:30
  • Himperson 17:30-19:00
  • Gary Beck 19:00-21:00
  • Marcel Fengler 21:00-23:00
  • Oscar Mulero 23:00-01:00

Heldeep: Arch[]

V Sessions: Youphoria[]

All Day I Dream: Leaf by JBL[]

  • Gab Rhome 12:30-14:30
  • Öona Dahl 14:30-17:30
  • Lost Desert 17:30-20:30
  • Powel 20:30-23:30

HushHush: House Of Mask by Cubanisto[]

  • The Whatevers 13:00-14:00
  • Hush 14:00-15:00
  • Blackout Boy 15:00-16:00
  • Jaël 16:00-17:30
  • Hush Hefner 17:30-19:30
  • Wantigga 19:30-20:30
  • TLP 20:30-22:00

Krankenhaus: Rave Cave[]

  • Krankenhaus Selektion 13:00-14:00
  • Kimman 14:00-15:30
  • Bjeor 15:30-17:00
  • Jensen 17:00-18:30
  • Karawane 18:30-20:00
  • Bafana 20:00-21:30
  • JP Enfant 21:30-23:00
  • Goldfox 23:00-01:00

Radio Ultra Modern: Harbour House[]

  • SEp
  • Nitsa 13:00-15:00
  • Rakesh aka Blackjack9000 15:00-18:00
  • Jesse 18:00-20:00
  • B-Kay 20:00-22:00
  • Bubba 22:00-01:00

Saturday, July 28[]

Mainstage[]

Freedom Stage by Budweiser[]

Garden of Madness[]

Lost Frequencies & Friends: Organ of Harmony[]

KNTXT: Arch[]

  • One Track Brain b2b Ogenn 12:30-14:00
  • Nastia Reigel 14:00-15:30
  • SHDW & Obscure Shape 15:30-17:00
  • Cleric 17:00-18:30
  • Keith Carnal 18:30-20:00
  • Charlotte de Witte 20:00-21:30
  • Rebekah 21:30-23:30
  • DVS1 23:30-00:50

Theatre Formidable: Amicorum Spectaculum presents Theatre Formidable[]

Star Warz presents Shogun Audio: Cage[]

  • Mc Lowqui
  • SVB 14:00-15:00
  • One87 ft. MC Mush 15:00-16:00
  • Cedex & Higher Underground feat 3XB 16:00-17:00
  • M&T ft. MC Seko 17:00-18:00
  • Doctrine 18:00-19:00
  • Pamb & Harsh feat MC Swift 19:00-20:00
  • Ed:it b2b Pola & Bryson 20:00-21:00
  • Fourward 21:00-22:00
  • Friction & Linguistics 22:00-23:00
  • Icicle b2b Ulterior Motive 23:00-00
  • S.P.Y 00:00-01:00

Bonzai: Rose Garden[]

  • Mc Reign & Mc Pyro
  • Dj Jan 13:00-14:00
  • Airwave 14:00-15:30
  • Oliver Lieb 15:30-17:00
  • Franky Jones 17:00-18:00
  • Bountyhunter 18:00-19:00
  • Jan Vervloet 19:00-20:00
  • Dj Ghost 20:00-21:00
  • Franky Kloeck 21:00-22:30
  • Yves Deruyter 22:30-23:30
  • Bonzai All Stars 23:30-01:00

Crosstownrebels present Get Lost: Core[]

Q-dance: Atmosphere[]

Future Sound of Egypt: Tulip[]

Barong Family: Youphoria[]

Abracadabra: Leaf by JBL[]

  • Daoud 12:30-15:30
  • Bloem 15:30-17:30
  • Maga 17:30-19:00
  • Blond:ish 19:00-21:00
  • Audiofly 21:00-23:30

Trybe: House Of Mask by Cubanisto[]

  • Franco Y Gael 13:00-14:30
  • Denis Horvat 14:30-16:00
  • Cellini 16:00-17:30
  • Eagles & Butterflies 17:30-19:00
  • Traumer 19:00-21:00
  • Mandana 21:00-22:00

Sirkus: Rave Cave[]

  • Reus & Cékes 13:00-14:00
  • Simon Dobbs & Benji 14:00-15:30
  • Adeline 15:30-17:00
  • Federico Grazzini 17:00-19:00
  • Nukov & Yelmet 19:00-21:00
  • Arado 21:00-23:00
  • Tolstoi & Andsan 23:00-01:00

Radio Ultra Modern: Harbour House[]

  • SEp
  • Nicki Sanchez 13:00-15:00
  • Uneak 15:00-18:00
  • Daddy K 18:00-20:00
  • Bart & Baker 20:00-22:00
  • Rakesh aka Blackjack9000 22:00-01:00

Sunday, July 29[]

Mainstage[]

Smash The House: Organ Of Harmony[]

Ants: Garden of Madness[]

Coone and the Gang: Freedom Stage by Budweiser[]

Mosaic: Mushroom[]

Atmosphere[]

Footworxx: Cage[]

VII: Arch[]

Spinnin: Rose Garden[]

I Love The 90s: Amicorum Spectaculum presents Theatre Formidable[]

  • Ward 13:00-16:30
  • Laurent Wery 16:30-17:30
  • Wout 17:30-18:30
  • DJ F.R.A.N.K 18:30-19:30
  • DJ Jean 19:30-20:30
  • SASH! 20:30-21:30
  • Dune 21:30-22:30
  • Ward vs Party Crasher 22:30-23:00
  • Back In Time 23:00-00:00

Potion: Core[]

Ketaloco: Tulip[]

Coincidence: Rave Cave[]

  • Rupert Harvey & JLN 12:00-13:30
  • Amekmar 13:30-15:00
  • Seba Lecompte 15:00-16:30
  • Psytox 16:30-18:00
  • Tom Hades 18:00-19:30
  • Trixy 19:30-21:00
  • Stranger 21:00-22:30
  • Twan 22:30-00:00

Floorfiller: House of Mask by Cubanisto[]

  • Vertier 13:00-14:00
  • Unclesand 14:00-15:30
  • Deltano 15:30-17:00
  • Deecoy x Jerrymore 17:00-19:00
  • Dominik Eulberg 19:00-20:30
  • Renaat Vandepapeliere 20:30-22:30

Cafe Mambo Ibiza: Leaf by JBL[]

  • Until Dawn 12:30-14:00
  • Sven Van Hees 14:00-15:30
  • Jose Maria Ramon 15:30-17:00
  • UNER 17:00-18:30
  • Franky Rizardo 18:30-20:00
  • Mambo Brothers 20:00-22:00
  • Lovely Laura & Ben Santiago 22:00-23:30

Radio Ultra Modern: Harbour House[]

  • SEp
  • Bart & Baker 13:00-15:00
  • Rakesh aka Blackjack9000 15:00-18:00
  • Rakka 18:00-20:00
  • Bubba 20:00-22:00
  • Zeen & Myer 22:00-00:00

Tracklists[]

Advertisement